READING

Słów kilka o internetowych przeglądarkach

Słów kilka o internetowych przeglądarkach

Internet stał się nieodzowną częścią naszego życia. Wielu z nas nie wyobraża sobie dzisiaj dnia bez dostępu do sieci. Jedną a najbardziej popularnych rodzajów naszej aktywności w internecie jest przeglądanie stron www. Zawierają one mnóstwo różnorodnych treści z każdej dziedziny życia i wiedzy. Jak to się jednak dzieje, że strony www są wyświetlane na ekranie naszego monitora?

Przeglądarka internetowa: co to jest?

Udostępnianie na serwerach WWW strony internetowe są pobierane i wyświetlane przez przeglądarkę internetową czyli specjalny program komputerowy. Dostępne dzisiaj przeglądarki mają wiele bardzo różnych możliwości. Użytkownicy internetu mogą dzisiaj przeglądać strony www, na których właściciel strony udostępnia nie tylko wiadomości tekstowe, ale także te w formie multimedialnych plików. Aby takie obiekty mogły być przez użytkownika wyświetlone lub obejrzane, przeglądarka musi mieć dodatkowy moduł czyli tak zwaną wtyczkę. Bardzo często współczesne przeglądarki mają także dodatkowe funkcje. Dzięki nim użytkownicy mogą korzystać z poczty elektronicznej czy korzystać z serwerów portali społecznościowych.

Ewolucja przeglądarek

Programiści, którzy tworzą programy umożliwiające przeglądanie stron www cały czas pracują nad tym, aby były one coraz bardziej użyteczne i wygodne dla internautów. W nowoczesnych przeglądarkach wykorzystuje się więc kilka technologii. Dobra przeglądarka internetowa korzysta z następujących technologii:
HTML5;
CSS 3;
XHTML;
JavaScript.
Oprócz tego współczesne przeglądarki oferują użytkownikom szereg dodatkowych funkcji, między innymi:
ciasteczka;
zakładki;
menadżer pobierania plików;
filtr reklam;
blokadę wyskakujących okienek.
Przeglądarka może też umożliwiać powiększanie znajdującego się na stronie tekstu lub grafiki.

Pierwszą przeglądarkę stworzył Timothy Berners-Lee. Pierwszą przeglądarką, która zdobyła ogromna popularność wśród internautów była Mosaic. Dziś jest ona już niedostępna, zastąpiło ją wiele nowszych, bardziej przyjaznych dla użytkowników.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *