READING

Strony www i przeglądarki internetowe

Strony www i przeglądarki internetowe

Tworzenie stron internetowych

Pierwszą stronę internetową udostępniono w 1993 roku. Od tego w internecie jest ogromna ilość stron www. Strony www można przeglądać dzięki przeglądarkom internetowym. Pierwszą z nich była Mosaic. Dzisiaj jest ich o wiele więcej.

Czym są przeglądarki internetowe?

To specjalny program komputerowy. Dzięki niemu udostępnione na serwerach WWW strony internetowe mogą zostać pobrane, a następnie wyświetlone na ekranie komputera. Współczesne przeglądarki internetowe umożliwiają przeglądanie plików stron www nie tylko z wiadomościami tekstowymi, ale także pobranie i wyświetlanie wiadomości multimedialnych.

Jakie technologie wykorzystują strony www i przeglądarki?

Do tworzenia przeglądarek internetowych wykorzystywane są różne technologie. Te najbardziej popularne to:
HTML5. Ten język znaczników opisuje strukturę strony. Umożliwia podział strony na paragrafy, tabelki i nagłówki. Dzięki HTML5 mogą być wyświetlane również linki;
CSS. Jest to technologia, która decyduje o wyglądzie stron www;
JavaScript. To skryptowy język programowania stworzony przez programistów zatrudnionych w firmie Netscape. Jest w użyciu od końca lat 90. XX wieku.
Współczesne przeglądarki mają szereg funkcji dodatkowych. Ułatwiają one przeglądanie stron internetowych. Są to między innymi:
HTTP Cookie popularnie nazywane po polsku ciasteczkami;
zakładki;
menadżer pobierania plików;
ulubione.

Przeglądarki cieszące się największą popularnością

Internauci przeglądający strony www mogą korzystać z bardzo różnych przeglądarek. Do tych, które wybierane są bardzo często należą między innymi:
Mozilla Firefox;
Google Chrome;
Internet Explorer;
Opera.
Wszystkie z nich wyróżniają się bardzo prostym interfejsem, działają szybko i są bardzo przyjazne dla użytkowników. Stale też są rozwijane.

Każdego dnia miliony osób łączy się z internetem. Najbardziej popularnym rodzajem aktywności w sieci jest przeglądanie stron www. Pobierane stron internetowych i ich wyświetlanie nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalny program komputerowy czyli przeglądarka internetowa.


RELATED POST

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *